Minulý rok boli písomné maturity ťažšie ako po minulé roky. Bude to tento rok ešte horšie?

Už o pár dní príde deň písomných maturít. Na čo sa treba pripraviť? Pozrite sa s nami na 6 otázok zo slovenčiny, ktoré najviac potrápili maturantov.

Čas učenia sa a stresov je opäť tu. Teraz však nejde o obyčajné testy, ale o tie maturitné. Chcete vedieť, ako ich zvládnuť aj bez zbytočných stresov a prebdených nocí? Okrem systematickej prípravy, ktorá nie je práve to najpríjemnejšie, čo nám tento svet poskytuje, je tu aj iná možnosť.

Pre menej učenia-chtivých, ale aj pre tých poctivých, existujú aj iné riešenia ako matury zvládnuť bez väčších problémov. Určite ste si už prezerali maturity z minulých rokov, možno vám ich v rámci prípravy dali vypracovať aj vaši učitelia.

1. pravidlo: Uč sa z chýb iných!

Všetci sa učíme z vlastných chýb, no lepšou možnosťou je bezpochyby učiť sa na chybách iných. To znamená sledovať to, čo bolo najťažšie po minulé roky. Pýtajte sa starších s čím mali najväčšie problémy. Je veľká pravdepodobnosť, že to zažijete aj vy a môžete tak predísť nepríjemnostiam. Podľa portálu tvnoviny.sk bolo minulý rok týchto 6 otázok najťažších (správne odpovede nájdete pod článkom):


1. Napíšte základný tvar slovesa, ktoré je znázornené v nasledujúcom slovnom spojení z ukážky:

Tiahla sa mu jazva, ktorá odniesla so sebou kus energického nosa, prešla cez ústa a končila sa až na brade, súc silne nasiaknutá farbou nedávno zahojenej rany.“


2. Napíšte slovný druh zvýrazneného slova v nasledujúcej vete.

Som človek počestný ako stovka iných.


3. Ktoré z nasledujúcich slov je v ukážke značkou?

A. DinoPark
B. ZŤP
C. ha (hektár)
D. r. (rok)


4. Ktoré slovo obsahuje neslabičnú predponu?

A. všeobecne
B. prežíva
C. spoznala
D. známy


5. Ktorý frazeologizmus vyjadruje pominuteľnosť uznania?

A. Umrel veľmi mladý na poli slávy.
B. Ten je dnes už na večnej sláve.
C. Sláva mu rýchlo stúpla do hlavy.
D. Svetská sláva je ako poľná tráva.


6. Ako sa volala žena, ktorú poslal Hamlet v diele Hamlet od Williama Shakespeara do kláštora.


Ak sa niečo podobné objaví aj vo vašom teste, budete už vedieť, čo treba zakrúžkovať.

2. Pravidlo: Dopraj si odpočinok.

Samozrejme, niečo sa musíte naučiť. No niečo musíte vedieť už z predošlých rokov. Nenechajte sa vystresovať a doprajte si aj poriadny spánok, či prevetranie sa na čerstvom vzduchu. Je dokázané, že keď ste oddýchnutí, sústredí sa vám lepšie.

3. Pravidlo: Myslite pozitívne.

Určite ste už počuli príslovie (metaforu alebo porekadlo?), že ten kto cez maturity nepreskočí, toho prehodia. Je založené na skutočných udalostiach. O koľkých ľuďoch viete, že neprešli? Určite medzi nimi nebudete. Koniec-koncov, veď po ťažkých rokov, zvyknú nasledovať ľahšie :PSprávne odpovede: 

  • 1. – byť
  • 2. – podstatné meno
  • 3. – C
  • 4. – C
  • 5. – D
  • 6. – Ofélia

Mohlo by ťa zaujímať:

Stužková na EX vám praje veľa šťastia!

Zdieľaj kamarátom na: