„ Na fotkách mám rád to, že zachytia okamžik, ktorý je navždy preč, ktorý sa nedá zopakovať.”

Karl Lagerfeld

Výber kameramana a fotografa, je jednou z najdôležitejších vecí na celej Stužkovej slávnosti.

Možno sa vám to nezdá, no uvedomte si, že samotná Stužková trvá iba cca 10 hodín. Potom už na ňu budete len spomínať a práve „spomienky“ majú na starosti kameraman a fotograf. Nepokazte si ich výberom nekvalitného fotografa alebo kameramana. Neskôr to môžete ľutovať a stužková je predsa raz za život. Ako a kedy si správne vybrať, Vám poradíme v tomto článku.

Fotograf Marek Chalabala, fotka zo stužkovej slávnosti maturantov z Gymnázia Šrobárová Košice

Fotenie musí byť rovnováha medzi zábavou a ťažkou prácou.

Kameramana a fotografa vyberajte dopredu

Aby ste mali zo stužkovej kvalitné video a fotografie myslite na vhodný výber minimálne rok vopred. Ideálne je dohodnúť fotografa a kameramana počas tretieho ročníka. Všetky stužkové sú v priebehu dvoch, troch mesiacov v piatky alebo soboty. V maturitnom ročníku sa ľahko môže stať, že práve váš termín už vhodní fotografovia či kameramani budú zarezervovaní.

“ Najkrajšie momenty nezachytíš fotkami ale svojím srdcom.

No ak spojíš fotku a srdce, môže vzniknúť krásna spomienka.“

Marek Chalabala

Ďalšie výhody včasnej rezervácie

Okrem toho, že predčasná rezervácia vám zabezpečí širší výber fotografov a kameramanov, môžete vychytať aj rôzne zľavy. To platí obzvlášť pri firmách, ktoré zabezpečujú celú stužkovú slávnosť. Na rozdiel od samostatných fotografov vedia s cenou ísť viac dole bez straty kvality lebo zabezpečujú aj iné veci ako fotky (portfólio a malé písmenka si ale detailne preštudujte lebo „nie je všetko zlato čo sa ligoce“).


Maturanti POZOR!

Nenechajte sa nachytať na rôzne marketingové ťahy a skryté poplatky. Aby sme vám uľahčili život, urobili sme prieskum za vás:

čítaj: Prehľad cien fotografov a kameramanov na stužkovú slávnosť 2019 (pripravujeme)


Nehľaďte len na cenu, pozerajte po kvalite

Dajte si pozor na „amatérov“, ktorým výrazne pomáhajú nízke ceny profesionálnej techniky. Kvalitu ľudí, ktorí vás natáčajú a fotia si preverte ako sa to len dá. Hľadajte referencie, na internete, cez známych, pýtajte sa starších spolužiakov, alebo učiteľov. Od výberu kameramana záleží, či sa budete pri fotkách a sledovaní videa zabávať, alebo hromžiť.

zlý výber fotografa na stužkovú slávnosť o akom sa maturantom ani nesnívalo

Reálny príklad katastrofického výberu fotografa z Košíc. Zdroj: Nový čas

Fotka zo stužkovej od fotografa Mareka Chalabalau z firmy Stužková na EX

Fotograf: Marek Chalabala z Košíc | Stužková na EX

Nekupujte mačku vo vreci

Ak ste našli človeka podľa vášho gusta, podrobne si preštudujte jeho ponuku a cenník. Ak má dobré referencie, môžete byť benevolentnejší, ale ak ho nepoznáte, dohodnite si presné detaily jeho práce a aj výslednú sumu za odvedenú robotu. Boli by ste prekvapení aké vysoké poplatky si vedia firmy doúčtovať za „nadštandardné úkony“. Preto odporúčame vypracovať pokyny pre kameramana a fotografa a držať sa ich.

Komunikujte

Kameraman a fotograf sú na stužkovej pre vás. Preto buďte kreatívni. Nenechávajte veci plynúť ale aktívne ich zapojte do programu. Vysvetlite im čo chcete a oni vám určite vyhovejú. Nenechajte ich počas stužkovej skĺznuť do štandardu, z výsledných obrázkov to bude cítiť.

VIDEO: Ako získať fotenie na oznamká ZADARMO?

Mohlo by vás zaujímať:


„Ak sa ti článok páčil zdieľaj ho s kamarátmi alebo komentuj nižšie :)“

Vaša Stužková na EX


Zdieľaj kamarátom na: